Dijital Baskı- Dijital Reklam

Geçmişe göre çok daha gelişmiş baskı teknolojileri ile çeşitli programlar vasıtasıyla bilgisayarda hazırlanmış olan tasarımların, baskı ekipmanları ile hazırlanarak basılmasına dijital baskı denir.

Günümüz modern dünyası gelişen teknoloji ile yeni iş alanları yeni buluşlar ortaya çıkarmış, ihtiyaçlar da ona göre kendini yenilemiş, değiştirmiştir. Bu gelişimden en çok payı da dijital alan almıştır. Eski baskı teknolojileri yerine daha gelişmiş modern baskı yöntemleri dijital reklam alanını daha cazip hale getirmiştir. Her ne kadar televizyon ve internet reklamcılığı yaygınlaşmış reklam dünyasında etkili olmaya başlamışsa da dijital baskı yöntemleri ile yapılan reklamcılık da kendini yenilemiş varlığını devam ettirmiştir.

İnternet ve televizyon reklamcılığının anlık olması ve maliyet olarak daha fazla yük getirmesi nedeniyle firmalar dijital baskı reklamcılığına yönelmiştir.

Diğer bir yönden geleneksel baskı yöntemlerine göre daha ucuz bir fiyata elde edilen dijital ürünler, hem seri üretim hem de ürün çeşitliğini yönünden daha ekonomik fırsatlar sunmaktadır.

DİJİTAL BASKI ÇEŞİTLERİ

 Her geçen gün teknolojinin gelişmesi ile teknolojide yeni alanlar açılmıştır. Buna göre de birçok dijital baskı çeşidi ortaya çıkmıştır.